ایمنی تجهيزات و ماشين‌آلات معدني

بر اساس بانك اطلاعات معادن ايران، ۶۲۰۸ معدن روباز در سطح كشور وجود دارد و بسياري از افراد در معادن و صنايع وابسته به آن‌ها مشغول كار هستند. كار در معادن، سختي و مشقت زيادي دارد و معدنكاران با بسياري از حوادث و بيماري‌هاي ناشي از كار روبرو مي‌باشند. به موازات تحقيقات در مورد روش‌هاي كار و استفاده از ماشین‌آلات و تكنولوژي‌هاي پيشرفته، مطالعه در مورد پيشگيري از حوادث در معادن نيز بطور جدي دنبال مي‌شود. بروز حوادث و بيماري‌هاي ناشي از كار در معادن، ايجاب مي‌كند تا با درك بهتري به ارزيابي ريسك و خطرات موجود در معادن پرداخته و با بهره‌گيري از تجارب گذشته نسبت به پيشگيري از وقوع حوادث اقدام شود.

چگونه ایمنی ماشین‏‌ آلات، ابزار و تجهیزات می‏توانند بر کسب و کار تاثیر بگذرد؟

یک محیط ایمن، به عبارتی یک محل کار سودبخش و کارا می‏باشد. بهداشت و ایمنی تنها یک الزام قانونی نیست: بلکه یک فرصت کسب و کار است.

شرکت‌ها می‌توانند مجموعه درآمد سالانه شرکت خود را با بهبود عملکرد سلامت و ایمنی که باعث کاهش هزینه‏های مرتبط با تلفات قابل اجتناب و آسیب‏هایی که منجر به از دست دادن زمان می‏شود، تقویت کرده و در نهایت بهره‏وری بالاتری داشته باشند.

ماشین‏آلات و تجهیزات دیگر موجود در محل کار، در صورتی که به درستی بکار گرفته نشوند، می‏توانند خطرناک باشند. هرکسی که در معرض استفاده از این تجهیزات قرار می‏گیرد، بایستی به منظور استفاده از آن‌ها، به طور کامل آموزش ببیند و اطلاعاتش به طور پیوسته به روز نگه داشته شود.

ایمنی تجهيزات و ماشين‌آلات معدني در معادن روباز

تمامي ماشين‌آلات و تجهيزاتي كه در معدن بكار گرفته مي‌شوند، بايستي از قدرت مناسب برخوردار و با شرايط معدن سازگار باشند و همچنين در شرايط خوبی نگهداري شوند. از آن‌جا كه موقعيت معدن به نحوي است كه دسترسي به قطعات يدكي بسیار دشوار است، لذا سرويس و تعمير و نگهداري منظم و دوره‌اي، در بازدهي ماشين‌آلات بسيار مهم و تاثيرگذار است. سرويس و تعمير و نگهداري ماشين‌آلات بايستي بر اساس برنامه زمانبندي مدير معدن و يا كارخانه سازنده انجام گيرد. به منظور فراهم شدن شرايط ايمني، ابزارهاي راه انداز دستي دستگاه‌ها بايد به گونه‌اي طراحي شوند كه جهت كار ماشين، نياز به فشار دائمي دست و يا انگشت داشته باشند. اپراتور ماشين‌ها و تجهيزات باید داراي صلاحيت لازم بوده و دانش و تجربه كافي براي كار با دستگاه‌ها را داشته باشند.

چكش‌هاي حفاري پنوماتيكي تمام اجزاء و قسمت‌هاي مختلف چكش حفاري نظير شلنگ‌ها و پايه‌هاي نگهدارنده چكش بايد به نحو مناسبي كار كنند. قبل از شروع كار نیز وضعيت چكش از لحاظ وجود نقص و خرابي را اپراتور مربوطه می‌بایست کنترل کند. اين كار براي ماشين‌هاي حفاري پنوماتيكي نيز باید انجام شود.

روغن كاري چكش‌هاي حفاري در فواصل زماني معين و قبل از شروع به‌كار باید انجام گيرد. موادي كه بوسيله چكش حفاري و شكسته مي‌شوند (که به شكستن ثانويه شناخته می‌شود) به نحوي انباشت و ذخيره شوند تا امكان ريزش و لغزش آن‌ها وجود نداشته‌باشد و خطري براي كارگران ايجاد نكند. چرا که خطر ریزش از خطرات بسیار محتمل و آسیب‌زننده در محیط معدن است. قبل از جابجايي چكش از يك مكان به مكان ديگر، كمپرسور هواي فشرده باید خاموش شده و هواي داخل شلنگ نيز خالي شود. براي شكستن سنگ‌هايي كه حاوي مواد ناريه منفجر نشده و يا چاشني‌هاي عمل نكرده هستند نیز نباید از چکش‌های حفاری استفاده کرد.

ماشين‌هاي حفاري

رعایت برخی موارد در مورد ماشین‌های حفاری نیز می‌تواند ایمنی کار با آن‌ها را تضمین کند. از جمله اینکه:

  • قبل از شروع بكار ماشين‌هاي حفاري، آن‌ها از لحاظ وجود نقص و خرابي باید بازديد شوند.
  • کارکنان حفار و ساير حاضران در معدن با فاصله مناسب و ايمن از مته و لوله حفاري در حال دوران قرار گيرند. افراد از زير مته‌هاي در حال حفاري و يا از روي لوله هاي دستگاه حفاري عبور نكنند.
  • كارگران نبايستي مته حفاري در حال كار را با دست لمس كنند و از دست زدن به دكل حفاري در هنگام كار خودداري نمايند.
  • محل استقرار دستگاه حفاري و همچنين محل قرارگیری اپراتور دستگاه باید كاملاً پايدار و محكم باشد.
  • باید توجه کرد که قبل از جابجايي ماشين حفاري از يك نقطه به نقطه ديگر كمپرسور هواي فشرده خاموش شود و شلنگ آن نيز از هوا خالي گردد.
  • زماني كه احتمال برخورد به چال هاي منجر نشده و يا چالي كه حاوي مواد ناريه است وجود دارد، عمليات حفاري متوقف گردد.

كمپرسورها و تجهيزات مربوط به آن

مخزن كمپرسور هواي فشرده بايستي بر اساس قوانين و مقررات مربوط به مخازن تحت فشار تست شود و داراي گواهينامه ايمني باشد. مخزن كمپرسورها بايستي قادر به تحمل ۵ برابر حداكثر فشار عملياتي باشند. تمامي شلنگ‌ها، لوله‌ها و اتصالات آن‌ها نیز باید تحمل فشار جريان هوا را داشته باشند و تجهيزات رابط مناسبي بين ماشين‌ها و شلنگ‌هاي تحت فشار نصب شوند.

 تجهيزات كمپرسور باید داراي ابزارهاي زير باشند:

  • فشارسنج
  • دماسنج
  • شیر اطمینان

كمپرسور باید تميز و خشك نگه داشته شود و داراي فيلتر هوا باشد تا هواي تميز و پاك وارد كمپرسور شود. مسير انتقال هواي فشرده از كمپرسور تا مصرف كننده بايد خشك و خنك باشد  هواي فشرده را نباید هرگز مستقيم به سوي افراد گرفت.

افتتاح سد باطله “زرشوران” به عنوان بزرگ‌ترین طرح زیست محیطی معادن کشور

افتتاح سد باطله “زرشوران” به عنوان بزرگ‌ترین طرح زیست محیطی معادن کشور

می‌متالز - سد باطله زرشوران، به عنوان بزرگ‌ترین طرح زیست محیطی معادن کشور، عصر امروز با حضور وجیه اله جعفری و مقامات استان آذربایجان غربی در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی زرشوران افتتاح شد. به گزارش می‌متالز، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران (زیرمجموعه ایمیدرو)، با تکیه

معادن غنی از طلا در سیستان و بلوچستان با ظرفیت چندین میلیون تن

معادن غنی از طلا در سیستان و بلوچستان با ظرفیت چندین میلیون تن

۳۰ میلیون تن ماده معدنی طلا شناسایی شده و از ۴ معدن طلا در ۳ معدن سرمایه‌گذاری شده است می‌متالز - سیستان و بلوچستان استانی که روی گنجینه‌ای از ثروت‌های مختلف خوابیده، اما هنوز هم شنیدن نامش، فقر و محرومیت را در اذهان تداعی می‌کند. این منطقه به‌دلیل قرار گرفتن

نگاهی به چهارمین همایش بومی‌سازی کاتالیست

نگاهی به چهارمین همایش بومی‌سازی کاتالیست

شرکت نفت و گاز سرو به عنوان پیشگام تولید کاتالیست برای صنایع فولاد، پتروشیمی و پالایش در ایران، اقدام به برگزاری چهارمین همایش تخصصی بومی سازی کاتالیست در فرایند احیا مستقیم آهن صنعت فولاد از 28 دی ماه الی 1 بهمن 1401 در کیش کرده است. گزارش چیلان از اهداف

ایمنی در معادن

ایمنی در معادن

اهمیت بهبود استانداردهای ایمنی در معدن‌کاری معدن‌کاری همواری چالش‌های منحصر به فردی را در زمینه ایمنی نیروی کار پیش روی خود می‌بیند. ایمنی بیشتر معادن از طریق شناسایی و به حداقل رساندن خطرات شامل عوامل محیطی و با کمک تجهیزات موجود حاصل می‌شود. امروزه، معدن‌کاران برای احتیاط بیشتر، دریافت هشدار

سبد خرید