گلنکور، شرکت بریتانیاییسوئیسی و چندملیتی تجارت کالا است، که دفتر مرکزی آن، در شهر بر، سوئیس قرار دارد، همچنین این کمپانی شعبه دیگر خود را، در سن هلیه، بریتانیا ثبت کرده‌است.

تاریخچه

شرکت گلنکور، در سال ۱۹۷۴ پس از خریداری شرکت کو آگ توسط شرکت مارک ریچ، سپس ادغام دو شرکت، تحت نام مارک ریچ اند کو. آگ تأسیس شد. در سال ۱۹۹۳ شرکت تجارت کالای ترافیگورا از بطن کمپانی مارک ریچ جدا شد. در سال ۱۹۹۴ در پی خارج شدن کنترل تجارت روی، مارک ریچ بیش از ۱۷۲ میلیون دلار ضرر را متحمل گردید.

سپس شرکای وقت مارک ریچ؛ ویلی استروتوت و ایوان گلازنبرگ اقدام به خریداری ۵۱٪ درصد از سهام شرکت مارک ریچ اند کو نمودند و در سال ۱۹۹۵ نیز پس از ۲۱ سال نام شرکت را به گلنکور تغییر دادند.

این شرکت در سال ۲۰۱5 در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه 10 از بزرگترین شرکت‌های جهان قرار گرفت. شرکت گلنکور در سال ۲۰۱۳ شرکت اکستراتا، که یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی جهان بود را خریداری نمود، سپس اکستراتا منحل شد و دارایی‌های آن در گلنکور ادغام گردید. هم‌اکنون گلنکور به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های استخراج معادن جهان، به‌شمار می‌آید.

این شرکت در حال حاضر یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید و بازاریابی کالا در جهان است. گلنکور در سال 2010 با سهم 60 درصدی از بازار جهانی روی، 50 درصد از مس معاملاتی جهان و 3 درصد از بازار بین‌المللی نفت بزرگترین شرکت سوئیس و بزرگترین شرکت تجارت کالا در جهان بود.  همچنین این کمپانی در فهرست ثانویه بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ نیز، قرار دارد و سهام شرکت گلنکور در بازارهای بورس لندن و بورس اوراق بهادار هنگ کنگ معامله می‌شود.

بازار بورس

گلنکور در ماه مه سال ۲۰۱۱ در فهرست بازار بورس لندن ذکر شده است، همچنین این کمپانی در فهرست ثانویه بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ نیز، قرار دارد و در مجموع سهام شرکت گلنکور در بازارهای بورس لندن و بورس اوراق بهادار هنگ کنگ معامله می‌شود.

شرکت گلنکور، مالک نیمی از سهام کمپانی ویتول است، ۵۰٪ درصد از سهام شرکت ویتول نیز در اختیار شرکت ترافیگورا می‌باشد. در حال حاضر، ویتول بعنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان، بر پایه میزان درآمد سالیانه، شناخته می‌شود.

گلنکور دارای تأسیسات تولیدی در سراسر جهان بوده و در صنایع خودروسازی، تولید برق، تولید فولاد و فرآوری مواد غذایی فعال است. این شرکت فلزات، مواد معدنی، نفت خام ، فرآورده های نفتی، زغال سنگ ، گاز طبیعی و محصولات کشاورزی را به مشتریان بین المللی عرضه می‌کند.

گلنکور مسئول 0.38٪ انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای صنعتی از سال 1988 تا 2015 است و بنابراین یکی از بزرگترین عوامل ایجاد کننده تغییرات آب و هوایی است که خطرات زیادی برای سلامتی ، معیشت ، امنیت غذایی ، تأمین آب و امنیت انسانی داشته است.

در سال 2018 میلادی، درآمد گلنکور نسبت به سال پیش از آن ۶ درصد رشد کرد و به  ۲۱۹.۷۵ میلیارد دلار رسید. بیشترین درآمد این شرکت از محل محصولات انرژی با ارزش ۱۳۹ میلیارد دلار بود و این غول سوئیسی از بخش فلزات و منابع معدنی ۸۳ میلیارد دلار درآمد بدست آورد.


گلنکور همچنین در آن سال بر دارایی‌های خود افزود؛ از جمله این دارایی‌ها ۴۹ درصد سهام پروژه‌ای به نام «هانتِر وَلی آپرِشِنز» و ۸۲درصد سهام پروژه «هالی کریک» بودند که در استرالیا قرار دارند و در آنها زغال ‌کک و حرارتی، استخراج می‌شود. این شرکت همچنین از مالکیت خود بر شرکت «شِورون سوت آفریکا» در آفریقای جنوبی خبر داده است.


شرکت شِورون سوت آفریکا پس از اینکه در اختیار گلنکور قرار گرفت، به «آسترون انرژی» تغییر نام داد. فلزات و مواد معدنی، محصولات انرژی و کشاورزی، اصلی‌ترین تولیدات گلنکور را تشکیل می‌دهند.

تولید مس:

این شرکت در سال 2019 1.37 میلیون تن مس تولید کرد و 4.1 میلیون تن از طریق بخش تجارت بازاریابی خود مس فروخته‌است. سنگ معدن مس را در مناطق اصلی استخراج آفریقا ، استرالیا و آمریکای جنوبی استخراج و پردازش می‌کند. همچنین قراضه مس را در آمریکای شمالی و آسیا تهیه و بازیافت کرده و در کارخانه‌هایی در سطح جهان مس را ذوب و قالکاری می‌کند. بازاریابی مس از سوی این شرکت نیز طیف وسیعی از مشتریان را برای آن‌ها در صنعت خودرو، الکترونیک و ساختمان فراهم می کند.  این شرکت همچنین در تولید کبالت (یک محصول جانبی عمده در تولید مس) یکی از بزرگترین تولید کنندگان در جهان بوده، که عمدتا از جمهوری دموکراتیک کنگو تامین می‌شود. شرکت

مس طیف گسترده ای از مصارف خانگی و صنعتی دارد. رسانایی الکتریکی برتر آن را برای وسایل الکترونیکی مانند سیم کشی و اتصالات رایانه ایده آل می کند و قابلیت گرم شدن و خنک شدن سریع آن را برای کاربردهای تبادل حرارتی مانند کولرهای گازی ایده‌آل می کند. این فلز به راحتی بازیافت می شود و همچنین در فناوری های انرژی های تجدیدپذیر مانند سلول های خورشیدی و وسایل نقلیه الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین در آینده نقشی حیاتی دارد. خواص ضد میکروبی مس همچنین به کنترل عفونت در بیمارستان‌ها و محیط‌های مراقبت کمک می‌کند.

تولید کبالت:

شرکت گلنکور همچنین یکی از بزرگترین تولید کنندگان کبالت در جهان است. فلزی که به لطف استفاده در باتری برای وسایل نقلیه الکتریکی و وسایل الکترونیکی قابل حمل به شدت با افزایش تقاضا مواجه شده‌است.  این شرکت کبالت را همانطور که گفته شد عمدتا به عنوان محصول جانبی استخراج مس در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) تولید می‌کند، اما همچنین به عنوان محصول جانبی استخراج نیکل در استرالیا و کانادا نیز در سبد تولیدات خود دارد. آن‌ها همچنین یکی از بزرگترین بازیافت ها و پردازنده های مواد حامل کبالت مانند باتری‌های دست دوم هستن.  در سال 2018 این شرکت فعالیت خود را در بازار کبالت و مس شتاب بخشید و با پرداخت 960 میلیون دلار، سهام شرکت Fleurette Group  را در 2 معدن Mutanda و Katanga که هر 2 در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارند، خریداری کرد.

کُبالت فلزی است سفید با علامت شیمیایی  Co، شبیه نیکل ولی با ته رنگ فیروزه ای به جای ته رنگ زرد نیکل. کبالت جزء فلزات گران بها می‌باشد. تولید کبالت  اکثرا به هنگام استخراج و ذوب نیکل و مس به دست می آید. از آنجا که کبالت معمولاً به عنوان محصول جانبی تولید می شود، تأمین کبالت تا حدود زیادی به امکان اقتصادی استخراج مس و نیکل بستگی دارد. روش‌های مختلفی برای جداسازی کبالت از مس و نیکل وجود دارد. این فلز در آلیاژهای برشکاری و فولادهای ابزار در آلیاژهای مغناطیسی بکار می‌رود. به نظر می‌رسد با توجه به افزایش تقاضا برای کبالت در صنعت خودروهای الکتریکی برای فلز در باتری‌هایی که آن‌ها را تغذیه می‌کند، کبالت به یکی از مهمترین کالاها در تحقق انقلاب خودروی الکتریکی تبدیل شود. همچنین آن را به عنوان یک آلیاژ فوق العاده در موتورهای هواپیما و در کاربیدهای سیمان دار، که اغلب به عنوان سطوح برش سخت یا قطعه‌های مته استفاده می‌شود، به کار می‌گیرد.

تولید نیکل:

با دارایی‌های قابل توجه در استرالیا، کانادا و اروپا، گلنکور یک تولیدکننده و تاجر برجسته نیکل محسوب می‌شود. آن‌ها بخشی از خالص ترین نیکل جهان را تولید کرده و همچنین یکی از بزرگترین بازیافت کننده‌های مواد حاوی نیکل هستند. تولیدات جانبی نیکل نیز از جمله تولیدات گروه پلاتین و کبالت از تولیدات این شرکت است.

نیکل عمدتا برای ساخت فولاد ضد زنگ استفاده می شود: افزایش مقاومت فولاد و تقویت آن در برابر خوردگی از جمله مهمترین خواص نیکل است.همچنین از نیکل در فولادهای خاص و فوق آلیاژها، به عنوان مثال در موتورهای جت استفاده می شود.  ترکیبات نیکل در باتری‌ها (خصوصا در باتری های قدرتمند مورد استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی) نیز استفاده می شود.

تولید روی و سرب:

سنگ معدن روی و سرب به وسیله این شرکت در مناطق اصلی معدنی استرالیا، آمریکای جنوبی، قزاقستان و کانادا استخراج و فراوری می‌شود. همچنین مواد روی و سرب در اروپا و آمریکای شمالی تهیه و بازیافت می‌شود. گلنکور از طریق ‌فعالیت‌های بازاریابی خود، کنسانتره روی و سرب و  همچنین طلا و نقره را که به طور معمول همراه با سنگ معدن روی و سرب استخراج می شوند به فروش می‌رسانند. این شرکت کار  بازاریابی روی را انجام می‌هد و نه تنها از طریق تأسیسات خودشان ، بلکه از تولیدکنندگان شخص ثالث نیز آن را تأمین می‌کند.

از روی و سرب فلز به طور عمده برای گالوانیزه کردن فولاد یا آهن -یعنی استفاده از پوشش روی برای جلوگیری از زنگ زدگی- استفاده می‌شود. از فولاد گالوانیزه در ساختمان‌ها، اتومبیل‌ها، کالاهای الکترونیک و … استفاده می‌شود. مقاومت و انعطاف پذیری آلیاژهای روی به این معنی است که آنها به طور گسترده‌ای برای ایجاد قالب در مصارف صنعتی استفاده می‌شوند، به عنوان مثال در تولید قطعات ماشین‌آلات از روی برای ساخت برنج و برنز نیز استفاده می‌شود.  از اکسید روی عمدتا در تولید لاستیک استفاده می شود، در حالی که از سولفید روی در مواردی مانند صفحه اشعه ایکس، اپتیک و به عنوان رنگدانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 روی و سرب دارای کاربردهای صنعتی گسترده‌ای از جمله باتری، کابل های زیر دریا، لحیم و محافظت در برابر اشعه است.

تولید فروآلیاژها

گلنکور سنگ کروم، فروکروم و وانادیوم را تولید و به بازار عرضه می‌کند و یکی از بزرگترین و کم هزینه ترین تولیدکنندگان جهان در این زمینه می‌باشد. این شرکت همچنین سنگ و آلیاژهای منگنز را به بازار عرضه می کند.

بیشتر فروکروم جهان در تولید فولاد مقاوم در برابر خوردگی، به ویژه فولاد ضد زنگ استفاده می شود بیشتر منگنز جهان در تولید فولاد کربن استفاده می‌شود و از آلیاژهای وانادیوم برای تقویت فولادهای خاص برای استفاده در کاربردهای عالی و سطح بالا استفاده ‌می‌شود. همچنین در تولید باتری‌های ردوکس از وانادیوم استفاده می‌شود.

آلومینیوم / آلومینا

گلنکور محصولات طیف وسیعی از تولید کنندگان آلومینیوم و آلومینا را فرآوری کرده و می‌فروشد.  این محصولات شامل بوکسیت، که سنگ معدن آلومینیوم اصلی در جهان است، آلومینا (اکسیدی حاصل از سنگ معدن فرآوری شده) ؛ آلومینیوم اولیه و آلیاژهای آلومینیوم است.

آلومینیوم به عنوان یک فلز سبک اما قوی، به طور گسترده‌ای در اتومبیل‌ها، هواپیماها و قطارها و بسته‌بندی مواد غذایی قابل بازیافت مانند قوطی و فویل استفاده می‌شود. در ساخت و ساز  از آن در قاب پنجره و در، سقف‌ها، نماها استفاده می‌شود.

 سنگ آهن

سنگ‌ آهن از طریق این شرکت از تولیدکنندگان دیگر تامین و در سراسر جهان به فروش می‌رسد. آسیا بیشتر مشتری‌های سنگ آهن این شرکت در آسیا هستند. آهن یکی از پرمصرف ترین فلزات در جهان است که عمدتا در ترکیب با فروآلیاژها برای ساخت فولاد استفاده می شود. از این فولاد نیز در تولید محصولات متعددی استفاده می‌شود که به صورت گسترده در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود.  در همین حال، فولاد ضد زنگ کاربردهای پرشماری دارد، از ساخت و ساز و وسایل نقلیه گرفته تا کارد و چنگال، وسایل آشپزی و لوازم خانگی.

ارتباط با سایر شرکت‌های معدنی

گلنکور همراه با چندین تولیدکننده عمده دیگر زغال سنگ، سهامدار بزرگی در” گلوبال کول” ، پلت فرم آنلاین تجارت زغال سنگ است. همچنین با شرکت آلومینیوم قرن (CENX) در ایالات متحده ارتباط داشته و  70.5 درصد از سهام یکی از سه تولید کننده برتر نیکل در استرالیا AUMRE را دارد. گلنکور 8.8 درصد از شرکت United Rusal  هنگ کنگ را نیز در اختیار دارد.

در ادامه وضعیت این شرکت را در سال 2020 در میان سایر رقبای خود در صنعت معدن بر اساس رتبه بندی سایت statista مشاهده می‎‌کنید.

محور عمودی: شرکتهای فعال در صنایع معدنی – محور افقی: درآمد سال 2020 بر حسب میلیارد دلار