فرماندار قلعه‌گنج با بیان اینکه طی یک سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ تن کنسانتره مس در مجموعه معدن رمشک این شهرستان تولید شده است، گفت: این معدن برای فعالیت بهتر به ایستگاه فوق توزیع برق نیاز دارد.

فرماندار قلعه‌گنج با بیان اینکه طی یک سال گذشته یک هزار و 400 تن کنسانتره مس در مجموعه معدن رمشک این شهرستان تولید شده است، گفت: این معدن برای فعالیت بهتر به ایستگاه فوق توزیع برق نیاز دارد.

مهدی شهسواری در بازدید از معدن مس رمشک اظهار داشت: معدن رمشک از تیر ماه سال گذشته وارد فاز استخراج شد و آذر ماه امسال نیز شاهد بهره‌برداری فلوتاسیون مس (پرعیارسازی) در این مجموعه بودیم.

وی افزود: میزان سرمایه‌گذاری در این معدن بیش از 100 میلیارد تومان است و تاکنون 60 نفر از جوانان بومی منطقه در این معدن مشغول به کار شده‌اند.

فرماندار قلعه‌گنج بیان کرد: معدن مس رمشک با مشکلاتی مواجه است و با رایزنی‌هایی که از طریق نماینده مردم شهرستان‌های جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی و استاندار کرمان انجام شده بخشی از مشکلات این معدن ازجمله تامین آب و برق در دست پیگیری است.

وی تصریح کرد: این معدن به 320 متر مکعب آب نیاز دارد که طی هفته‌های آینده این مشکل حل خواهد شد.

شهسواری ادامه داد: مشکل برق نیز ازجمله چالش‌های اساسی معدن مس رمشک بوده و نیاز است هرچه سریع‌تر شاهد راه‌اندازی پست فوق توزیع برق برای این معدن باشیم که علاوه بر رفع مشکلات معدن و نوسانات برقی، مشکل برق خانوارهای رمشکی هم برای همیشه حل شود.

وی ابراز کرد: این معدن همچنین دارای مشکلاتی در حوزه زیست محیطی است که با جلساتی که با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان داشته‌ایم و اقداماتی که از طریق هیئت‌مدیره شرکت سرمایه‌گذار انجام گرفته امیدوار هستیم این مشکلات هم رفع شود.

رضا رجبی، سرپرست معدن مس رمشک نیز اضافه کرد: تاکنون حدود 50 هزار تن ماده معدنی از معدن به کارخانه منتقل کرده‌ایم که 25 هزار تن آن مصرف شده است.

وی تصریح کرد: طی یک سال گذشته یک هزار و 400 تن کنسانتره مس تولید شده که یک هزار تن آن را از شهرستان خارج و برای تبدیل به شمش به کارخانه شهربابک فرستاده‌ایم.

سرپرست معدن مس رمشک ادامه داد: مجموعه فلوتاسیون رمشک ماهیانه باید 150 تن کنسانتره تولید کند البته طی یک سال گذشته مشکلاتی در ابتدای کار برای ما پیش آمد که نتوانستیم این حجم را تولید کنیم و به دلیل شیوع کرونا هم دو ماه کارخانه تعطیل بود.

سیدیحیی هادی‌زاده، مدیر امور برق قلعه‌گنج نیز در حاشیه این بازدید عنوان کرد: سال گذشته 249 کیلو وات برق از طریق احداث خط برق به این کارخانه فروختیم که این حجم فقط برای استفاده ساختمان‌های اداری معدن بوده و جوابگوی فعالیت‌های صنعتی آن نیست.

وی تصریح کرد: برای انتقال برق به دستگاه‌های سنگ شکن 3.5 مگاوات برق نیاز است که ابتدا باید زیرساخت آن اجرا شود و با احداث پست فوق توزیع رمشک که حدود 55 کیلومتر خط انتقال برق نیاز دارد مشکل برق معدن حل شود.

مدیر امور برق قلعه‌گنج خاطرنشان کرد: طبق آخرین برآورد ما هزینه احداث پست فوق توزیع برق رمشک حدود 230 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امیدوار هستیم با پیگیری نماینده مردم در مجلس، استاندار کرمان و فرماندار شهرستان به زودی عملیات اجرایی آن آغاز شود.

معدن مس رمشک دارای پنج ذخیره معدنی در منطقه «تنگ کاش‌کوه» رمشک قرار دارد. در روش فلوتاسیون، مس از فرآوری خاک‌های معدن به دست می‌آید و عیار آن از 0.2 به 20 تا 25 درصد می‌رسد و سپس برای ذوب کردن به کارخانه‌های دیگر در سطح کشور حمل می‌شود شهرستان قلعه‌گنج در فاصله 420 کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.