مقدمه

اورفاکس با استفاده از تیمی که در خود تخصص‌هایی از زمین‌شناسی و ژئوفیزیک گرفته تا فعالیت‌های تحقیقاتی و علوم داده را دربردارد به افزایش اطلاعات در اکتشاف و استخراج معادن کمک می‌‎کند. شرکت اورفاکس معتقد است که موثرترین راه برای کاوش، به کارگیری تحلیل مبتنی بر رایانه -که از داده‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌کند– در کنار تفسیر انسانی است. پیش از این صنایع مالی، خودرویی و بهداشت و درمان از روش‌های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق استفاده گسترده کرده‌اند. حالا اورفاکس این رویکردها را به حوزه معدن آورده است.

شرکت اورفاکس در حوزه اکتشاف تجربه زیادی دارد. این موضوع آن‌ها را به بینشی عمیق و درکی جامع از نیازهای مشتری رسانده‎ است. اورفاکس با بهره‌گیری از یک تیم متنوع، همسو و مصمم به فکر ایجاد نوآوری‌های بیشتری نیز هست.

تاریخچه

در سال ۲۰۱۴ زمانی که از دو بنیانگذار این شرکت، وارویک اندرسون و نامزدش شری بوردینات خواسته شد که یک پایگاه داده بزرگ استخراج تاریخی را بررسی کنند. این زوج به‌جای تلاش برای استفاده از روش‌های قدیمی برای تفسیر این پایگاه عظیم داده، تصمیم گرفتند با استفاده از رویکرد یادگیری ماشینی داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند که در نهایت منجر به ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی گسترده‌تر شد. در ژوئن ۲۰۱۷ این تحقیقات نتیجه داد و سیستم هوش مصنوعی پیش بینی دقیق معادن طلا را آغاز کرد. الگوهای کشف شده توسط این فرآیند الگوهایی هستند که یک انسان نمی‌تواند ببیند، چرا‌که مجموعه داده‌ها بیش از حد بزرگ و پیچیده هستند. هرچند اورفاکس بعضی اوقات داده های کوچکی را نیز کشف کرده است که اسرار زیادی را در خود داشته‌است. اورفاکس داده‌های بزرگ و کوچک را با ابزاری که در اختیار دارد به پیشنهادهای کاربردی تبدیل می‌کند و به مخاطبانش کمک می‌کند تا از داده‌هایی که در اختیار دارند به بهترین نحو استفاده کنند.

این شرکت در حال حاضر بر روی طلا تمرکز کرده است چرا که تخصص بیشتری در این زمینه دارد. با این حال آن‌ها در حال تحقیق در مورد کاربرد هوش مصنوعی خود در ذخایر معدنی مس و سایر مواد معدنی نیز هستند.

محصولات اورفاکس

از سال ۲۰۱۸ تا کنون اورفاکس دو محصول مجزا تولید کرده است. اولین مورد سیستم هوش مصنوعی ترکیبی آن است که داده‌ها را برای منطقه اکتشاف مشتری پردازش می‌کند و نقشه‌هایی تولید می‌کند که مناطقی را نشان می‌دهد که دارای ذخایر معدنی اقتصادی هستند. این سیستم از قابلیت هوش مصنوعی ترکیبی برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌های زمین‌شناسی و سپس تجمیع الگوها در آن داده‌ها استفاده می‌کند.

محصول دیگر اورفاکس سیستم یادگیری عمیق آن‌هاست که به پیش‌بینی‌های زمین‌شناسی و سایر عناصر اکتشاف کمک می‌کند و امکان استفاده از یک روش سریع‌تر را برای کانی‌زایی اقتصادی می‌دهد. این سیستم از شرکت‌های معدنی -فارغ از نوع فناوری، اندازه، و تجربه‌شان- داده‌های جدید را از طریق اینترنت دریافت می‌کند. این داده‌ها سپس پردازش و تبدیل به مسیری برای مراحل بعدی فعالیت اکتشافی شرکت می‌شود تا شرکت‌ها بیشترین بهره را از داده‌های خود برده و با سرعت و کیفیت بیشتری تصمیم بگیرند. مشتریان همچنین حداکثر ۳۰ نقشه دریافت می‌کنند که پیش‌تر یا باید خودشان آن‌ها را تهیه می‌کردند یا برای تهیه‌ آن‌ها توسط سیستم اطلاعات جغرافیایی یا متخصص سنجش از دور، هزینه مربوطه را پرداخت می‌کردند.

سیستم جستجوگر اورفاکس سیستمی مبتنی بر داده است، که با کار اکتشاف در مناطق بکر و مناطق با تراکم پایین داده، با استفاده از یک الگوریتم یادگیری عمیق می‌پردازد که داده‌های ذخایر اقتصادی طلا و مس استرالیا را با داده‌های مناطق دیگر مقایسه می‌کند. این سیستم به دنبال یافتن همبستگی در داده‌ها، الگوهای پنهان شده قبلی، و خوشه‌ها و روابطی در مجموعه داده‌های عظیم است. این سیستم می تواند همزمان ۱۶۰۰ کیلومتر مربع را جستجو کند. آن‌ها البته همچنان به تحقیقات در کشف روش‌ها و تولید محصولات جدید نیز ادامه می‌دهند.

محل فعالیت و همکاران

مرکز اورفاکس در شهر بریزبین در ایالت کوئینزلند استرالیا مستقر است. آن‌ها در دانشگاه صنعتی کوئینزلند، در قلب شهر نیز دفتر دارند. اورفاکس با شرکت‌های استرالیایی و شرکت‌های بین‌المللی که در استرالیا و در حوزه اکتشاف مشغول کار هستند، همکاری می‌کند.

 اورفاکس تا به امروز از پشتیبانی دانشگاه فنی کوئینزلند، شتابدهنده راه‌اندازی معدن “آن ارثد ” ، “نش ماینینگ “، “ترپ راک ماینینگ “، “گلد استرایک ماینینگ “و “از مینرالز “برخوردار شده است.