معاون محترم امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت:
تولید سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور/ تسهیلات ارزان‌قیمت برای اکتشاف و فرآوری ماده معدنی بیتومین

معاون محترم امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مجموع، میزان ذخیره شناخته شده قطعی قیر طبیعی (بیتومین) کشورمان تا کنون حدود یک ‌و نیم میلیون تن است و سالانه ۷۶ هزار تن قیر طبیعی در کشور تولید می‌شود.
آقای دکتر داریوش اسماعیلی با حضور در برنامه‌ی گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه قیر طبیعی نوعی نفت خام غلیظ شده داخل زمین است که ارتباط مستقیم با نفت دارد، افزود: مهمترین کاربرد قیر در بخش رنگ‌سازی، تونرسازی، رنگرزی، ایزوگام، عایق‌کاری و آسفالت است.
وی با اشاره به این که ۲۶ پروانه بهره‌برداری معدن قیر طبیعی داریم که بیشتر آن در استان کرمانشاه و پس از آن در استان‌های ایلام، فارس، خوزستان و اردبیل است، اضافه کرد: اکنون ۳۷ پروانه اکتشافی داریم و جدیداً پنج گواهی کشف را نیز در این زمینه به ثبت رساندیم.
اسماعیلی افزود: میزان تولید اسمی ۲۶ پروانه بهره‌برداری صادر شده، حدود ۱۷۰ هزار تن در سال است که باید تولید کنند.
وی اضافه کرد: در بخش ذخایر معدنی توانستیم سرمایه‌گذاران را تشویق کنیم و سود و بهره‌وری آن را به آن‌ها معرفی کردیم.
اسماعیلی گفت: در بخش‌های اکتشاف، استخراج و فراوری؛ تکیه و جهت‌دهی و واردمیدان‌شدن با بخش خصوصی است و قرار نیست دولت در این مجموعه‌ها وارد شود.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: البته شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان شرکت تماماً دولتی متعلق به ایمیدرو، دو طرح بزرگ را در بخش اکتشاف آغاز کرد و در سال ۹۸ حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع را تحت اکتشاف قرار داد و در سال ۹۹ به بهره‌برداری رساند، البته موانعی در استعلام‌ها بود بنابراین در برخی موارد، متوقف شد.
اسماعیلی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش خصوصی وارد فضای بهره‌وری از ماده معدنی ”بیتومین“ نشده است، امسال وزارت صمت از طریق ایمیدرو طرحی را مصوب کرد که مطالعه و فراوری در استان‌های ایلام و کرمانشاه را در دست بررسی دارد و امیدواریم تا پایان سال به نتیجه برسد.


تسهیلات ارزان‌قیمت برای بخش خصوصی در موضوع اکتشاف و فرآوری ماده معدنی بیتومین


معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر بخش خصوصی قصد ورود به این عرصه را داشته باشد تسهیلات ارزان‌قیمت از طریق ضمانت صندوق بیمه معادن تا سه هزار میلیارد تومان در بخش اکتشاف، بهره‌برداری و فرآوری بدون وثیقه کمک خواهیم کرد.
اسماعیلی افزود: بخش خصوصی هنوز به طور جدی ورود پیدا نکرده؛ البته تنها بخش خصوصی مقصر نیست و مجموعه دست‌اندرکاران باید این زمینه را فراهم می‌کردند.
وی ادامه داد: نباید انتظار داشته باشیم به سرعت یک نوع ماده معدنی که در سطح جهانی آن چنان هم معرفی نشده در کشور ما حرف اول را بزند.
اسماعیلی با اشاره به اینکه گام اول، موضوع اکتشاف است گفت: برداشت این ماده معدنی هنوز به شکل سنتی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه، طرح اکتشافی سازمان زمین‌شناسی انجام شده و شرکت تهیه و تولید در سال 98 طرح‌های اکتشافی خود را در معادن بزرگ به بهره‌برداری رسانده و همچنین ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای در سال جاری برنامه فرآوری و ایجاد فرآوری این ماده را دارد.
اسماعیلی گفت: در حال حاضر کارخانه فرآوری در کشور ایجاد نشده است.
وی افزود: در موضوع ماشین‌آلات هر فردی به خصوص شرکت‌هایی که قیر طبیعی را صادر می‌کنند، اگر نمی‌توانند ماشین‌آلات نو وارد کنند، مجوز ورود ماشین‌آلات با عمر کمتر از 10 سال با ارز صادراتی را خواهیم داد.
اسماعیلی گفت: ما کارگروهی از افراد متخصص و شرکت‌های فعال در بخش قیر و نمایندگان محترم استان‌هایی مثل ایلام و کرمانشاه که در مناطق آن‌ها قیر وجود دارد و همچنین نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن را به زودی تشکیل خواهیم داد.
وی با اشاره به اینکه به شکل جدی‌تری وارد این عرصه خواهیم شد، افزود: با همکاری سازمان ایمیدرو سعی خواهیم کرد تا سریعتر به فرآوری این ماده معدنی برسیم.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سرمایه‌گذاران در این بخش می‌توانند با ورود به صفحه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، درخواست خود را برای دریافت تسهیلات ثبت کنند.
اسماعیلی افزود: در حال حاضر 12 تن طلا در سال تولید می‌کنیم و طلایی که تا یک ماه گذشته به شکل 70 درصد به صورت کامل صادر می‌شده، امروز تمام آن را با استاندارد بین‌المللی پالایش و شمش طلا با اونس جهانی به فروش می‌رسد.